Γενικά χαρακτηριστικά
Η οικογένεια Brassicaceae (=Cruciferae) περιλαμβάνει κυρίως ποώδη είδη. Τα είδη της οικογένειας έχουν φύλλα κατ’ εναλλαγή, ποικιλόμορφα. Τα άνθη είναι αρρενοθήλεα και σε ταξιανθίες βότρυς. Κάθε άνθος αποτελείται από 4 σέπαλα, 4 πέταλα που έχουν σχήμα σταυρού (για αυτό λέγονται και σταυρανθή) και δυο κύκλους στημόνων, που ο εξωτερικός αποτελείται από 2 στήμονες και ο εσωτερικός από 4 στήμονες. Η ωοθήκη αποτελείται από 4 καρπόφυλλα που χωρίζονται με ψευδοδιάφραγμα σε δυο χώρους. Ο καρπός είναι κέρας ή κεράτιο, που ανοίγει από κάτω προς τα πάνω και στη μέση μένει το μεμβρανώδες διάφραγμα.
Στην οικογένεια περιλαμβάνονται εδώδιμα είδη (π.χ. βλήτα, λάχανο κ.ά.) και είδη που χρησιμοποιούνται για βιοντίζελ (π.χ. ελεοκράμβη), ως καλλωπιστικά (π.χ. Lunaria annua) κ.ά. Στην Ελλάδα η οικογένεια αντιπροσωπεύεται με πάνω από 350 είδη και υποείδη.
Τα είδη της οικογένειας
Aethionema arabicum (L.) Andrz. ex DC.
Aethionema carlsbergii Strid & Papan.
Aethionema cordatum (Desf.) Boiss.
Aethionema orbiculatum (Boiss.) Hayek
Aethionema retsina Phitos & Snogerup
Aethionema saxatile (L.) R. Br. in W.T. Alton
Aethionema saxatile subsp. creticum (Boiss. & Heldr.) A. Andersson & al.
Aethionema saxatile subsp. graecum (Boiss. & Spruner) Hayek
Alliaria petiolata (M. Bieb.) Cavara & Grande
Alyssoides utriculata (L.) Medik.
Alyssoides utriculata subsp. bulgarica (Sagorski) Hartvig in Strid
Alyssoides utriculata (L.) Medik. subsp. utriculata
Alyssum alyssoides (L.) L.
Alyssum baldaccii Nyar. P-
Alyssum chalcidicum Janka
Alyssum corymbosoides Formanek
Alyssum cuneifolium Ten.
Alyssum degenianum Nyar.
Alyssum densistellatum T.R. Dudley
Alyssum doerfleri Degen
Alyssum euboeum Halacsy
Alyssum foliosum Bory & Chaub. in Bory
Alyssum fragillimum (Bald.) Rech. f.
Alyssum fulvescens Sm. in Sibth. & Sm.
Alyssum gustavssonii Hartvig in Strid
Alyssum handelii Hayek
Alyssum heldreichii Hausskn.
Alyssum idaeum Boiss. & Heldr. in Boiss.
Alyssum lassiticum Halacsy
Alyssum lesbiacum (P. Candargy) Rech. f.
Alyssum minutum Schlecht. ex DC.
Alyssum montanum L.
Alyssum montanum L. subsp. montanum
Alyssum montanum L. subsp. repens (Baumg.) Schmalh.
Alyssum murale Waldst. & Kit.
Alyssum nebrodense Tineo
Alyssum nebrodense subsp. tenuicaule Hartvig in Strid
Alyssum pogonocarpum Carlstrom
Alyssum pulvinare Velen.
Alyssum samium T.R. Dudley & Christod.
Alyssum sibiricum Willd.
Alyssum siculum Jord.
Alyssum simplex Rudolphi
Alyssum simulans Runemark in Strid & Tan
Alyssum smolikanum Nyar.
Alyssum smyrnaeum C.A. Mey.
Alyssum sphacioticum Boiss. & Heldr. in Boiss.
Alyssum strigosum Banks & Sol. in Russell
Alyssum taygeteum Heldr.
Alyssum tenium Halacsy
Alyssum turkestanicum Regel & Schmalh. in Regel
Alyssum umbellatum Desv.
Alyssum xiphocarpum P. Candargy
Arabidopsis thaliana (L.) Heynh. in Holl & Heynh.
Arabis alpina L.
Arabis auriculata Lam.
Arabis bryoides Boiss.
Arabis collina Ten.
Arabis cretica Boiss. & Heldr. in Boiss.
Arabis glabra (L.) Bemh.
Arabis hirsuta (L.) Scop.
Arabis laxa Sm. in Sibth. & Sm.
Arabis procurrens Waldst. & Kit.
Arabis sagittata (Bertol.) DC. in Lam. & DC.
Arabis subflava B.M.G. Jones
Arabis sudetica Tausch
Arabis turrita L.
Arabis verna (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Aubrieta deltoidea (L.) DC.
Aubrieta erubescens Griseb.
Aubrieta glabrescens Turrill
Aubrieta gracilis Spruner ex Boiss.
Aubrieta scardica (Wettst.) Gustavsson in Strid
Aubrieta scyria Halacsy
Aubrieta thessala Boissieu
Aurinia corymbosa Griseb.
Aurinia gionae (Quezel & Contandr.) Greuter & Burdet in Greuter & Raus
Aurinia moreana Tzanoud. & Iatrou
Aurinia saxatilis (L.) Desv.
Aurinia saxatilis subsp. megalocarpa (Hausskn.) T.R. Dudley
Aurinia saxatilis subsp. orientalis (Ard.) T.R. Dudley
Aurinia sinuata (L.) Griseb.
Barbarea balcana Pancic
Barbarea bracteosa Guss.
Barbarea longirostris Velen.
Barbarea sicula C. Presl in J. Presl & C. Presl
Barbarea vulgaris R. Br. in W.T. Alton
Barbarea vulgaris subsp. arcuata (Opiz) Hayek
Berteroa incana (L.) DC.
Berteroa mutabilis (Vent.) DC.
Berteroa obliqua (Sm.) DC.
Berteroa obliqua (Sm.) DC. subsp. obliqua
Berteroa obliqua subsp. pindicola (Halacsy) Kit Tan in Strid & Tan
Berteroa orbiculata DC.
Biscutella didyma L.
Biscutella didyma subsp. apula Nyman
Bornmuellera baldaccii (Degen) Heywood
Bornmuellera baldaccii (Degen) Heywood subsp. baldaccii
Bornmuellera baldaccii subsp. rechingeri Greuter
Bornmuellera tymphaea (Hausskn.) Hausskn.
Brassica cadmea Heldr. ex O.E. Schulz
Brassica cretica Lam.
Brassica cretica subsp. aegaea (Heldr. & Halacsy) Snogerup, M.A. Gust. & Bothmer
Brassica cretica Lam. subsp. cretica
Brassica cretica subsp. laconica M.A. Gust. & Snogerup
Brassica incana Ten.
Brassica napus L.
Brassica nigra (L.) W.DJ. Koch in Rohl.
Brassica nivalis Boiss. & Heldr. in Boiss.
Brassica nivalis Boiss. & Heldr. in Boiss. subsp. nivalis
Brassica oleracea L.
Brassica rapa L.
Brassica rapa subsp. campestris (L.) A.R. Clapham
Brassica tournefortii Gouan
Bunias erucago L.
Cakile maritima Scop.
Cakile maritima Scop. subsp. maritima
Calepina irregularis (Asso) Thell.
Camelina microcarpa Andrz. ex DC.
Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.
Capsella grandiflora (Fauche & Chaub.) Boiss.
Cardamine acris Griseb.
Cardamine acris Griseb. subsp. acris
Cardamine acris subsp. pindicola Perny & Marhold
Cardamine acris subsp. vardousiae Perny & Marhold
Cardamine amara L.
Cardamine amara subsp. balcanica Marhold, Ancev & Kit Tan
Cardamine barbaraeoides Halacsy
Cardamine bulbifera (L.) Crantz
Cardamine carnosa Waldst. & Kit.
Cardamine glauca Spreng. ex DC.
Cardamine graeca L.
Cardamine hirsuta L.
Cardamine impatiens L.
Cardamine matthioli Moretti
Cardamine pectinata Pall. ex DC.
Cardamine plumieri Vill.
Carrichtera annua (L.) DC.
Clypeola jonthlaspi L.
Clypeola jonthlaspi L. subsp. jonthlaspi
Clypeola jonthlaspi subsp. microcarpa (Moris) Fiori
Conringia orientalis (L.) Dumort.
Conringia planisiliqua Fisch. & C.A. Mey.
Crambe hispanica L.
Descurainia sophia (L.) Prantl in Engl. & Prantl
Didesmus aegyptius (L.) Desv.
Diplotaxis erucoides (L.) DC.
Diplotaxis muralis (L.) DC.
Diplotaxis tenuifolia (L.) DC.
Diplotaxis viminea (L.) DC.
Draba boerhaavii H.C. Hall
Draba cretica Boiss. & Heldr. in Boiss.
Draba dolichostyla (O.E. Schulz) Kit Tan & Stevanovic in Strid & Tan
Draba heterocoma Fenzl
Draba heterocoma subsp. archipelagi (O.E. Schulz) Buttler in Strid
Draba lacaitae Boiss.
Draba laconica Stevanovic & Kit Tan in Strid & Tan
Draba lasiocarpa Rochel
Draba macrocarpa Boiss. & Heldr. in Boiss.
Draba muralis L.
Draba nuda (Bel.) Al-Shebaz & M. Koch
Draba parnassica Boiss. & Heldr. in Boiss.
Draba praecox Steven
Draba strasseri Greuter in Greuter & Raus
Draba verna L.
Enarthrocarpus arcuatus Labill.
Eruca vesicaria (L.) Cav.
Erucaria hispanica (L.) Druce
Erucastrum gallicum (Willd.) O.E. Schulz
Erysimum asperulum Boiss. & Heldr. in Boiss.
Erysimum atticum Heldr. & Sartori ex Boiss.
Erysimum boryanum Boiss. & Spruner in Boiss.
Erysimum bulgaricum (Velen.) Ancev & Polatschek
Erysimum calycinum Griseb.
Erysimum candicum Snogerup
Erysimum candicum Snogerup subsp. candicum
Erysimum candicum subsp. carpathian Snogerup
Erysimum cephalonicum Polatschek
Erysimum cheiri (L.) Crantz
Erysimum comatum Pancic
Erysimum corinthium (Boiss.) Wettst.
Erysimum crassistylum C. Presl
Erysimum creticum Boiss. & Heldr. in Boiss.
Erysimum cuspidatum (M. Bieb.) DC.
Erysimum diffusum Ehrh.
Erysimum drenowskii Degen
Erysimum graecum Boiss. & Heldr. in Boiss.
Erysimum hayekii (Jav. & Rech. f.) Polatschek
Erysimum horizontale Candargy
Erysimum krendlii Polatschek
Erysimum linariifolium Tausch
Erysimum microstylum Hausskn.
Erysimum moesiacum Vel.
Erysimum mutabile Boiss. & Heldr. in Boiss.
Erysimum naxense Snogerup
Erysimum olympicum Boiss.
Erysimum parnassi (Boiss. & Heldr.) Hausskn.
Erysimum pectinatum Bory & Chaub. in Bory
Erysimum pseudocuspidatum Polatschek
Erysimum pusillum Bory & Chaub. in Bory
Erysimum raulinii Boiss.
Erysimum rechingeri Jav.
Erysimum repandum L.
Erysimum rhodium Snogerup
Erysimum senoneri (Heldr. & Sartori) Wettst.
Erysimum senoneri subsp. amorginum Snogerup
Erysimum senoneri subsp. icaricum Snogerup
Erysimum senoneri (Heldr. & Sartori) Wettst. subsp. senoneri
Erysimum smyrnaeum Boiss. & Balansa in Boiss.
Erysimum welchevii Urum.
Fibigia clypeata (L.) Medik.
Fibigia lunarioides (Willd.) Sweet
Hesperis balansae E. Foum.
Hesperis dinarica Beck in Dorfl.
Hesperis laciniata All.
Hesperis laciniata All. subsp. laciniata
Hesperis laciniata subsp. secundiflora (Boiss. & Spruner) Breistr.
Hesperis matronalis L.
Hesperis matronalis subsp. cladotricha (Borbas) Hayek
Hesperis sylvestris Crantz
Hesperis theophrasti Borbas
Hesperis theophrasti subsp. rechingeri (F. Dvorak) Kit Tan & J. Suda in Strid & Tan
Hesperis theophrasti Borbas subsp. theophrasti
Hirschfeldia incana (L.) Lagr.-Foss.
Hornungia pauciflora (W.D J. Koch) Soldano & al. in Banfi & al.
Hornungia petraea (L.) Rchb.
Hornungia procumbens (L.) Hayek
Iberis acutiloba Bertol.
Iberis carnosa Willd.
Iberis carnosa Willd. subsp. carnosa
Iberis epirota Halacsy
Iberis runemarkii Greuter & Burdet in Greuter & Raus
Iberis saxatilis L.
Iberis saxatilis L. subsp. saxatilis
Iberis sempervirens L.
Isatis grammotis Kit Tan in Strid & Tan
Isatis lusitanica L.
Isatis tinctoria L.
Isatis tinctoria subsp. athoa (Boiss.) Papan. in Strid
Isatis tinctoria L. subsp. tinctoria
Isatis tomentella Boiss. & Balansa in Boiss.
Isatis vermia Papan.
Jonopsidium albiflorum Durieu in Duch.
Kernera saxatilis (L.) Sweet
Kernera saxatilis (L.) Sweet subsp. saxatilis
Lepidium campestre (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Lepidium coronopus (L.) Al-Shehbaz
Lepidium didymum L.
Lepidium draba L.
Lepidium draba L. subsp. draba
Lepidium graminifolium L.
Lepidium hirtum (L.) Sm.
Lepidium hirtum subsp. nebrodense (Raf.) Thell.
Lepidium hirtum subsp. oxyotum (DC.) Thell.
Lepidium latifolium L.
Lepidium perfoliatum L.
Lepidium ruderale L.
Lepidium sativum L.
Lepidium sativum L. subsp. sativum
Lepidium sativum subsp. spinescens (DC.) Thell.
Lepidium spinosum Ard.
Lepidium virginicum L.
Leptoplax emarginata (Boiss.) O.E. Schulz
Lobularia arabica (Boiss.) Muschl.
Lobularia libyca (Viv.) Meisn.
Lobularia maritima (L.) Desv.
Lobularia maritima (L.) Desv. subsp. maritima
Lunaria annua L.
Lunaria annua subsp. pachyrhiza (Borbas) Maire & Petitm.
Lutzia cretica (L.) Greuter & Burdet in Greuter & Raus
Malcolmia africana (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Malcolmia chia (L.) DC.
Malcolmia flexuosa (Sm.) Sm. in Sibth. & Sm.
Malcolmia flexuosa (Sm.) Sm. in Sibth. & Sm. subsp. flexuosa
Malcolmia flexuosa subsp. naxensis (Rech. f.) Stork
Malcolmia graeca Boiss. & Spruner in Boiss.
Malcolmia graeca subsp. bicolor (Boiss. & Heldr.) Stork
Malcolmia graeca Boiss. & Spruner in Boiss. subsp. graeca
Malcolmia graeca subsp. hydraea (Heldr. & Halacsy) Stork
Malcolmia macrocalyx (Halacsy) Rech. f.
Malcolmia macrocalyx (Halacsy) Rech. f. subsp. macrocalyx
Malcolmia macrocalyx subsp. scyria (Rech. f.) P.W. Ball
Malcolmia maritima (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Malcolmia nana (DC.) Boiss.
Malcolmia orsiniana (Ten.) Ten.
Malcolmia orsiniana subsp. angulifolia (Boiss. & Orph.) Stork
Malcolmia orsiniana subsp. serbica (Pancic) Greuter & Burdet in Greuter & Raus
Matthiola fruticulosa (L.) Maire in Jahand. & Maire
Matthiola fruticulosa (L.) Maire in Jahand. & Maire subsp. fruticulosa
Matthiola fruticulosa subsp. valesiaca (Gaudin) P.W. Ball
Matthiola incana (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Matthiola incana (L.) R. Br. in W.T. Aiton subsp. incana
Matthiola longipetala (Vent.) DC.
Matthiola longipetala subsp. bicornis (Sm.) P.W. Ball
Matthiola longipetala subsp. pumilio (Sm.) P.W. Ball
Matthiola sinuata (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Matthiola tricuspidata (L.) R. Br. in W.T. Aiton
Microthlaspi anatolicum (Boiss.) F.K. Mey.
Microthlaspi anatolicum subsp. sporadium F.K. Mey.
Microthlaspi perfoliatum (L.) F.K. Mey.
Moricandia arvensis (L.) DC.
Myagrum perfoliatum L.
Nasturtium officinale R. Br. in W.T. Aiton
Neslia apiculata Fisch., C.A.Mey. & Ave-Lall.
Neurotropis platycarpa (Fisch. & C. A. Mey.) F.K. Mey.
Noccaea boeotica F.K. Mey.
Noccaea brevistyla (DC.) Steud.
Noccaea brevistyla subsp. pseudorivularis (Bomm.) F.K. Mey.
Noccaea cretica (Degen & Jav.) F.K. Mey.
Noccaea epirota (Halacsy) F.K. Mey.
Noccaea graeca (Jord.) F.K. Mey.
Noccaea lutescens F.K. Mey.
Noccaea microphylla (Boiss. & Orph.) F.K. Mey.
Noccaea tymphaea (Hausskn.) F.K. Mey.
Noccaea versicolor (Stoj . & Kitanov) F.K. Mey.
Noccaea viridisepala (Podp.) F.K. Mey.
Noccaea zaffranii (Greuter & Burdet) F.K. Mey.
Peltaria angustifolia DC.
Phyllolepidum cyclocarpum (Boiss.) Cecchi
Phyllolepidum cyclocarpum (Boiss.) Cecchi subsp. cyclocarpum
Phyllolepidum cyclocarpum subsp. pindicum (Hartvig) Cecchi
Raparia bulbosa (Spruner) F.K. Mey.
Raparia bulbosa subsp. aegaea F.K. Mey.
Raparia bulbosa (Spruner) F.K. Mey. subsp. bulbosa
Raphanus raphanistrum L.
Raphanus raphanistrum subsp. landra (DC.) Bonnier & Layens
Raphanus raphanistrum L. subsp. raphanistrum
Raphanus sativus L.
Rapistrum rugosum (L.) All.
Ricotia carnosula Boiss. & Heldr. in Boiss.
Ricotia cretica Boiss. & Heldr. in Boiss.
Ricotia isatoides (Barbey) B.L. Burtt
Rorippa amphibia (L.) Besser
Rorippa icarica Rech. f.
Rorippa islandica (Murray) Borbas
Rorippa islandica (Murray) Borbas subsp. islandica
Rorippa prolifera (Heuff.) Neilr.
Rorippa pyrenaica (All.) Rchb.
Rorippa sylvestris (L.) Besser
Rorippa sylvestris (L.) Besser subsp. sylvestris
Rorippa thracica (Griseb.) Fritsch
Sinapis alba L.
Sinapis alba L. subsp. alba
Sinapis alba subsp. mairei (H. Lindb.) Maire
Sinapis arvensis L.
Sinapis arvensis L. subsp. arvensis
Sisymbrium altissimum L.
Sisymbrium irio L.
Sisymbrium loeselii L.
Sisymbrium officinale (L.) Scop.
Sisymbrium orientale L.
Sisymbrium polyceratium L.
Teesdalia coronopifolia (J.P. Bergeret) Thell.
Thlaspi alliaceum L.
Thlaspi arvense L.
Άρθρα – Πληροφορίες
Dimopoulos P., Raus T., Bergmeier E., Constantinidis T., Iatrou G., Kokkini S., Strid A. & Tzanoudakis D. 2013. Vascular Plants of Greece. An annotated checklist. Botanic Garden and Botanical Museum Berlin-Dahlem & Hellenic Botanical Society, Berlin & Athens.
Dimopoulos P., Raus T., Bergmeier E., Constantinidis T., Iatrou G., Kokkini S., Strid A. & Tzanoudakis D. 2016. Vascular Plants of Greece: An annotated checklist. Supplement. Willdenowia 46: 301-347.
Strid, A. 1989. Mountain flora of Greece, 1. Cambridge. Pp. 822.
Tutin, T. G., Burges, N.A. Chater, A.O. Edmonson, J.R. Heywood, V.H., Moore, D.M. Valentine, D.H. Walters, S.M. & Webb, D.A. (eds) 1991. Flora Europea I. 2nd Edition. Cambridge.
Euro+Med (2006-): Euro+Med PlantBase – the information resource for Euro-Mediterranean plant diversity. Published on the Internet http://ww2.bgbm.org/EuroPlusMed/ [Ανάκτηση 20/8/2015].
http://www.greekflora.gr [Ανάκτηση 20/7/2018]
Κείμενα
Νίκος Μπέλεχας